Homemanagement Volgens Grootmoeders Wijsheid
- Linde

- 11 minuten geleden
- 4 minuten om te lezen
In deze blog deel ik vijf eenvoudige huishoudprincipes geïnspireerd door onze grootmoeders: de touch-it-once rule, het sluiten van de keuken, afwassen tijdens het koken, rommel voorkomen en alles een vaste plaats geven. Kleine gewoontes die rust, orde en meer harmonie brengen in huis — voor ouders én kinderen.
Duo-blogpost met het psychologisch effect van de ruimte op onze kinderen

Ah, the lost art of housekeeping…
Ik blijf in de sfeer van het homemanagement in deze blog, met dat verschil dat ik ‘m kort en zeer praktisch zal houden. Een voorafname op de complete homemanagement cursus die al in mijn hoofd zit en ik stap voor stap aan het uitrollen ben.
Promo van de dag: schrijf je in voor de online cursus timemanagement of communicatie in de opvoeding, met 20% korting nog tot eind mei wanneer je de code MEI2026 gebruikt.
Dat is trouwens ook een excellente manier om deze blog te steunen, want de advertenties erop zijn terug verwijderd. En een blog onderhouden blijft geld kosten. (-:
Wanneer je nood hebt aan motivatie voor je huishoudelijke taken: spoed je naar de vorige blog. Daarin vind je het waarom van de huishoudelijke taken, het psychologisch effect van hoe de ruimte eruit ziet op de ziel van je kind.
En ik herhaal graag een lievelingsquote van me (die helaas van Friedrich Nietzsche schijnt te zijn): Als je waarom groot genoeg is, kun je elk hoe overwinnen.
HOE dan: hoe ons huishouden runnen met de wijsheid van onze grootmoeders? Hieronder vijf principes.

1. De touch-it-once rule
Dit belangrijk aspect komt aan bod in de timemanagementcursus: goed tijdsbeheer vereist dat je een bundel taken volledig afwerkt. Wanneer je iets half afgewerkt laat liggen, zit je met de vervelende situatie dat je op een moment dat je eigenlijk iets anders moet doen, nog een deelaspect van de vorige taak moet afwerken. Dit zorgt voor chaos.
Raak alles maar één keer aan.
In andere bewoordingen: zet alles direct op zijn plaats. Zorg dat je het niet twee keer moet aanraken.
Dit is een klein maar enorm waardevol hulpmiddel voor efficiënt tijdsbeheer.
Concreet:
Groentepap gegeven aan de baby? Zet de resterende groentepap onmiddellijk in de frigo en doe de vuile kom in de vaat.
Bord afruimen? Niet in de afwasbak, maar onmiddellijk in de vaatwasmachine (als je die hebt). In de afwasbak zetten zou willen zeggen dat je op een ander moment (bijvoorbeeld bij de start van het kookproces) eerst nog vanalles moet opruimen.
Pakketje ontvangen? Doe het onmiddellijk open en leg het item op zijn voorziene plaats, en sorteer het afval. Of zet ongeopende pakketten in bulk op een speciaal daartoe aangeduide plaats, waar je ze ineens zal openmaken. Zet het niet op de tafel, waar je het zal moeten wegdoen voor je de tafel kan dekken.
Post uit de brievenbus halen? Sorteer het onmiddellijk per categorie: te betalen facturen, berichten waarop gereageerd moet worden.

2. Het ritueel om de keuken te sluiten ‘s avonds
Grenzen geven rust. Afgewerkte zaken geven rust; lees daarvoor de vorige blog.
Er ligt veel zegen in een ritueel dat onze grootmoeders uitvoerden: het sluiten van hun keuken ‘s avonds.
Nadat alles proper was en weggezet, sloten ze als het ware hun keuken voor de dag. Zo was die teruggebracht in de originele staat; klaar voor een nieuwe start de volgende dag.

3. Was af terwijl je kookt
Dit principe heb ik nog maar een dik jaar ‘officieel’ ingevoerd, maar het is goud waard.
Eigenlijk komt het erop neer dat je de hele dag door je keuken onder controle probeert te houden. Je probeert de rommel nooit te laten opstapelen.
Een berg afwas is immers veel intimiderender dan slechts een handvol resterende zaken die schoongemaakt moeten worden.
4. Wees het probleem indachtig: clutter breeds clutter
Rommel nodigt nieuwe rommel uit.
Dit is echt een soort natuurwet der menselijk handelen. Eens je hebt toegelaten dat er rommel* op een oppervlak komt te liggen, komt er in een mum van tijd nieuwe rommel bij.
*met rommel bedoel ik iets wat niet op zijn vaste plaats ligt. Rommel is zoals de mens: niet intrinsiek slecht, maar goed of slecht in zijn manier van gedragen. 😊
Denk eraan: in een vuil huis heb je minder remmen om zelf iets vuil te maken dan in een proper huis. Een proper huis motiveert om zelf netjes te zijn. Ook hier zien we dus dat onze fysieke omgeving effect heeft op het gedrag van onze kinderen. (Voor later: het belang om je kinderen te leren hun slaapkamer netjes te houden.)
Sta dus nooit toe dat de rommel zich opstapelt.
Hoe aanweziger je kan zijn thuis, hoe makkelijker dit zal gaan.

5. Geef alles een plaats, echt alles
Dit principe klinkt misschien evident. Alles moet een plaats hebben.
Maar heb je al gedacht aan de volgende dingen?
Een vaste plaats voor alles in de frigo
Een vaste plaats voor alle benodigdheden terwijl je aan het koken bent (ik zet materiaal altijd zo veel mogelijk achteraan op de werkbladen zodat er vooraan niks omgestoten wordt; ik heb ook een vaste plaats voor dingen die ik straks terug in de kelder moet zetten)
Een vaste plaats voor brieven of pakketten die gepost moeten worden
Een vaste plaats voor spullen die naar het recyclagepark moeten (wij hebben onder het afdak de indeling van het containerpark gemimicked – onze kinderen vinden tripjes naar het containerpark trouwens ge-wel-dig)
Een aantal vaste plaatsen voor je gsm in huis
En vooral: leer je kinderen ook die vaste plaatsen aan. Maar hier komen we meer in het domein van de deugdentraining en het laten helpen van je kinderen in huis.
God bless!
Linde




Opmerkingen